piątek, 12 kwietnia 2013

Wiosna, duzo pracy w ogrodzie ale i radości

Tak nam się wszystko spiętrzyło w związku z tą spóźnioną wiosną,że nie wiadomo w co najpierw włożyć ręce.
Zacznijmy od pozdejmowania " ocieplaczy" z roślinek o ile jeszcze tego nie zrobiliście bo się nam trochę spocą. Zróbmy to w pochmurny dzień by kwietniowe  słońce nie uszkodziło pędów i pąków.
Przygotujmy trawnik a wierzcie mi piękny trawnik wymaga bardzo dużo zabiegów i troski. Czasem rabata bylinowa wbrew pozorom nie przysparza tyle pracy.
Zacznijmy od wygrabienia trawnika, jeżeli mamy wertykulator lub możecie wypożyczyć to była by idealna sprawa.Jeżeli nie ma takiej opcji to można to zrobić wertykulatorem ręcznym ale to praca dla naszych panów.Wertykulator elektryczny lub spalinowy[ w zależności od powierzchni trawnika], to urządzenie, które nacina ostrzami darń i wyczesuje sfilcowaną starą trawę. Pod kątem prostym przeczesujemy trawnik w dwie strony. Zabieg taki powoduje nacięcie na około trzy cm głębokości darni a co za tym  idzie rozluźnimy ją i zrobimy miejsce na nowe korzenie, dochodzi lepiej powietrze i woda. Jeżeli mamy bardzo ścisłą glebę to po nacinanie wertykulatorem możemy sypnąć na trawnik  żwirem i pograbić.
Jeżeli będzie się Wam wydawało,że powydzierałyście trawę to dobry znak, trawnik zrobi się zieleńszy.Można się zdziwić ile tej zeschniętej trawy wygrabiliście. Również mech zostanie w ten sposób wygrabiony.Koniecznie też musimy nawieść nawozem trawę, w przypadku mchu w trawniku zastosujmy nawóz od razu ze środkiem przeciw niemu lub posypmy trawnik dolomitem. Mamy do wyboru tak  różnorodne nawozy, że nie będzie problemu z wyborem. Są nawozy wolno działające na przykład  na cały sezon, 100 dni lub taki co 30 dni. Możemy stosować nawóz z żelazem [zawsze taki stosuję] wtedy zieleń trawnika jest bardzo intensywna.
Kilka  zdjęć zaczerpniętych z internetu

Wertykulator ręczny
Wertykulator elektryczny
Efekty pracyPrzykładowy nawóz ze środkiem zwalczający  mech.
W następnych postach postaram się omówić  inne wiosenne prace w ogrodzie.Proszę o wiadomość czy informacje są dla Was choć trochę przydatne.

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatne! Mimo iż "to się wie", takie przypomnienie i usystematyzowanie zawsze jest potrzebne.
    Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń