sobota, 13 kwietnia 2013

Wiosenne prace ciag dalszy

Dzisiaj zajmiemy się rabatami bylinowymi i krzewami . Któż nas nie marzy o pięknych bardzo kolorowych lub bardziej ujednoliconych plamach kwiatowych w ogrodach, to nic trudnego, pewien koszt zakupu sadzonek, trochę cierpliwości ,pewna pielęgnacja i mamy coś swojego ,pięknego niepowtarzalnego.No właśnie co robimy na rabacie bylinowej wiosną? W pierwszej kolejności obcinamy wszystkie stare, zaschnięte części nadziemne bylin i traw. Robimy to najniżej tuż przy ziemi, pamiętajmy byliny to rośliny, których cześć nadziemna zamiera i na wiosnę odradza się na nowo, tworząc coraz to większą kępę. Po wygrabieniu obciętych części nadziemnych należy spulchnić przestrzeń między kępami roślin, doprowadzimy trochę powietrza do gleby i struktura gleby ulega poprawie. Nawozimy wszystko nawozami do roślin kwitnących, które zawierają zwiększone dawki potasu, fosforu i mikroelementów. Również mamy do wyboru rośliny wolno działające raz na sezon, lub takie rozsypywane systematycznie.
Cięcie wiosenne to ważna sprawa w pielęgnacji i rozwoju roślin. Moja rada w ogrodzie trzeba zamknąć oczy na sentymenty i ciąć ,ciąć i jeszcze raz ciąć. Pozyskamy rośliny o bardzo ładnym pokroju,zwarte z dużą ilością pąków a co za tym idzie, kwiatów. Musimy podzielić rośliny na dwie grupy te, które tniemy bardzo wczesna wiosną i te które tniemy później. Związane to jest z porą kwitnienia krzewów i zawiązywaniem pąków kwiatowych.Tak kilka przykładów.Forsycję, migdałowiec i inne ,które  wcześnie wchodzą w okres kwitnienia  tniemy po kwitnieniu gdyż przy wczesnym cięciu pozbawimy się pąków kwietnych.Na tych krzewach pąki zostały zawiązane na roślinie w ubiegłym roku. Nie mówię tu o cięciu pielęgnacyjnym dotyczącym połamanych pędów czy zagęszczających nadmiernie krzewy, które stosujemy co drugi sezon ale takich korygujących wielkość,kształt. Zawsze wycinamy pędy najstarsze, często przewieszające się i nie odkładamy tej pracy na późną wiosnę kiedy są już na nich rozwinięte liście. Drugą grupą krzewów są rośliny, które kwitną późno np, jaśmin, krzewuszka te możemy przyciąć wiosną.Trzecią grupą są hortensje ,które jak piszecie budzą wiele emocji co cięcia i opieki. Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), hortensja, kosmata, dębolistna,piłkowana  jest rośliną zawiązującą pąki kwiatowe na przyszły rok już w sierpniu roku poprzedzającego kwitnienie.
Stąd wiosna przycinamy ubiegłoroczne kwiatostany na wysokość około 2,5 cm pędu nie więcej.
Są tez hortensje, które kwitną na pędach ,które wypuszcza w danym roku .Do tek grupy zaliczamy hortensje bukietowe, drzewiaste ,które kwitną na tych pędach co wypuszczą w danym roku.Dotyczy to np. odmiany Anabell.Pielęgnacja  hortensji jest taka sama dla wszystkich.Gleba musi mieć odczyn bardzo kwaśny przy hortensjach ogrodowych i lekko kwaśny u pozostałych. Pamiętajmy przy sadzeniu 
hortensji o zaprawieniu obszernego dołka rozłożonym obornikiem bydlęcym lub końskim. Ten zabieg zaprocentuje . Rośliny te potrzebują dużo wilgoci w glebie  i słoneczka przez liście.

Moje wiadomości zawarte w postach są za pewne doskonale znane wszystkim ogrodnikom z historią ale może przydadzą się komuś kto jeszcze stąpa po niepewnym  ogrodowym gruncie.
Pozdrawiam zaglądających i życzę miłej pracy w ogrodach.Służę pomącą w razie pytań

5 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing these kinds of things, so I am going to tell her.


  Check out my webpage no win no fee solicitors medical negligence

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł. Słuszne uwagi odnośnie wycinania starych, zeschniętych części.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa witryna, dawno nie widać aktualizacji jednak

  OdpowiedzUsuń