piątek, 13 kwietnia 2012Teraz jest ostatni dzwonek by cokolwiek zmienić w już założonym ogrodzie. Jeszcze jest chłodno, krzewy i byliny praktycznie nie wypuściły jeszcze liści  więc musimy się spieszyć jeżeli  chcemy  przesadzać nasze rośliny z ogrodu. Starajmy się obkopać rośliny z jak największą bryłą ziemi i posadzić w nowe przygotowane wcześniej miejsce.Przez przygotowanie rozumiem przekopaną glebę na co najmniej dwie długości szpadla.Dodać świeżej ziemi lub torfu w zależności jaką chcemy sadzić roślinę. Pamiętajmy o odpowiednim pH gleby.Nie jest to drugoplanowa potrzeba ponieważ wiele roślin musi mieć kwaśne podłoże
pH od 3,5do 5 potem 5-6,5  lekko kwaśne  7-8 obojętne do zasadowego.Rośliny,które wymagają bardzo kwaśnego podłoża np. rododendrony , hortensje i wszystkie wrzosowate, tylko w takim kwaśnym środowisku są w stanie pobierać składniki pokarmowe z gleby.Częstym objawem za mało kwaśnej gleby jest choroba zwana chlorozą, jest to niedobór żelaza ,które rośliny tylko w kwaśnym środowisku są w stanie przyswajać.
Zieleń ciemna tylko przy nerwach reszta liścia bardzo jasna.Należy zakwasić glebę np. obsypać wokół rośliny kwaśny torf 3,5 -4 pH  i podlać roślinę roztworem płynnego żelaza.
Kilka zdjęć ogrodów3 komentarze:

  1. śliczny ogród wiem po swoim ile pracy wchłania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chloroza "dorwała" moje hortensje w zeszłym roku.Ale im pomogłam wyjść z tego. Pierwszy ogród jest świetny. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń