poniedziałek, 7 maja 2012

Oczko ,staw ,strumyk

Zapach kwiatów, śpiew ptaków, szemranie wody to jest to co najpiękniejsze w ogrodzie. O ile dwie pierwsze pozycje mamy zawsze  to wodę i jej szmerek w naturalny sposób mają tylko nieliczni.
Spragnieni wody i jej blasku w słońcu ,szemrania i miejsca dla pluskania porannego ptaków pragną chyba wszyscy. Staramy się budować w ogrodach różne cieki wodne w mniej lub bardziej naturalny sposób.
Spotykamy oczka malutkie lśniące perełki, stawki z rybkami ,leniwe strumyki bez lustra wody,czy duże
stawy lub stawowe baseny kąpielowe. Posiadając wodę w ogrodzie ściągniemy do siebie o wiele więcej zwierząt  i owadów np.ważek tak pięknych kolorowych helikopterów czy jeży.
Decydując się na wodę w ogrodzie musimy zadbać o jej czystość za pomocą filtrów  i zapewnić ruch.
To dwie podstawowe zasady by oczko było oazą czystej wody a nie wylęgarnią komarów.Komary rozmnażają się tylko w brudnej stojącej wodzie.Jest na rynku cała gama pomp, filtrów, lamp UV wszystko powinno znaleźć zastosowanie w naszych oczkach. Bardzo ważną sprawą jest napowietrzanie oczka , możemy osiągnąć to za pomocą rożnego rodzaju fontann, kaskad czy wodospadów.Woda wzbogaca się w tlen przez kontakt powierzchnią ,stad przy ciągłemu ruchowy wody po np. stopniach kamiennych zwiększamy jej powierzchnię a i co za tym idzie kontakt z powietrzem i natlenianie wody.Ważnym elementem, nie mówiąc już o walorach estetycznych jest zastosowanie w naszych ciekach wodnych , roślin wodnych.Powinny się znaleźć u nas rośliny strefy bagiennej, strefy głębszej jak również rośliny, które żyją w głębszych wodach np.lilie wodne.
 W tej chwili jest tak przeogromny wybór roślin wodnych ,że możemy wybierać do woli byle zachować zasadę obsadzania trzech podstawowych stref głębokości w oczku.
Coraz częściej choć to bardziej kosztowna sprawa, łączy się dwie sprawy w jedną. Staw kąpielowy to jest właśnie połączenie stawu ogrodowego z basenem kąpielowym  i mamy naturalny staw kąpielowy.
Rozpisałam się ale o wodzie, można o niej pisać i  pisać. Jeżeli macie jakieś pytanie to bardzo chętnie odpowiem.
Parę zdjęć wykonanych przez nas cieków wodnych,stawów,czy oczek wodnych

2 komentarze:

  1. Szkoda że nie mam zupełnie miejsca w ogrodzie, gdzie mogłabym puścić szemrzącą wodę. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Cóż, chciałoby się mieć tyle miejsca, na tyle wody i roślinki w tej wodzie:), u mnie jednego i drugiego brak, ale woda jest. Mała fontanna w obiegu zamkniętym, która spełnia również rolę dekoracji - takie dwa w jednym:-)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń